באיזה מטבע משתמשים באלבניה?

המטבע הרשמי באלבניה הוא לֶק אלבני (סימול בינלאומי ALL, ראשי תיבות של Albanian Lek). שם המטבע הוא לק ולא לקה, למרות שהוא נכתב באלבנית Lekë, ה-ë לא נהגית והשם של המטבע הוא פשוט לֶק. תיירים ישראלים שמתכוונים לטייל באלבניה מגלים שלא ניתן להשיג לק אלבני ברוב הצ'יינג'ים בישראל, וגם במעטים שכן, השער לא משתלם לרכישה. בעקבות כך, לתיירים ישראלים עולות כמה שאלות לגבי התנהלות עם המטבע באלבניה:

אילו מטבעות מקבלים באלבניה? האם באלבניה מקבלים יורו?

המטבע הרשמי באלבניה הוא לק, ולכן בכל מקום מקבלים לק. בנוסף, ברוב המקומות מקבלים גם יורו. על הלינה תוכלו לשלם בלק או ביורו. בנוסף, בעסקים נוספים כמו ברוב המסעדות, בתחנות דלק, אטרקציות שמיועדות לתיירים, חברות השכרת רכב, ועסקים נוספים – לרוב תוכלו לשלם גם ביורו אבל תקבלו שער לא כל-כך טוב עבור היורו, ולכן עדיף לשלם בלק. בעסקים כגון סופרמרקטים רשתות שיווק וחנויות גדולות, לרוב התשלום רק בלק ולא יתאפשר תשלום ביורו. שימו לב שברכישה ביורו בעסקים כגון מסעדות, בארים, תחנות דלק ועוד – לרוב את העודף תקבלו בלק אלבני.

האם אפשר להסתדר באלבניה עם יורו? האם ניתן להחליף יורו ללק אלבני?

באלבניה ישנם חלפנים רבים (צ'יינג'ים) שבהם ניתן להמיר בקלות יורו ללק אלבני ולהיפך. שערי החליפין שהחלפנים מציעים הם קרובים מאוד (מרווח של אחוז ואפילו פחות), מה שאומר שתוכלו להחליף באלבניה יורו ללק בעלות נמוכה מאוד. אפשרות זו עדיפה בהרבה על רכישה ישירות ביורו, מכיוון שבצ'יינג'ים תקבלו שער טוב יותר על היורו שלכם.

האם אפשר להסתדר באלבניה עם דולר אמריקאי?

באלבניה לא ניתן לשלם בדולר אמריקאי בעסקים השונים, אך ניתן להחליף בקלות בצ'יינג'ים. באלבניה ישנם צ'יינג'ים רבים וניתן להחליף בקלות דולר אמריקאי ללק אלבני או ליורו, בשערים טובים.

האם כדאי להמיר יורו למטבע המקומי בשדה התעופה או בעיר?

שערי החליפין שמציעים החלפנים (צ'יינג'ים) בשדה התעופה הם לא רעים. בעיר תוכלו להשיג שערים מעט טובים יותר אבל ההבדל לא משמעותי. לכן ההמלצה היא להמיר כמות קטנה בשדה התעופה, ולאחר מכן להמיר בעיר סכום גדול יותר בשער טוב יותר.

האם ניתן לשלם בכרטיס אשראי באלבניה?

באלבניה שימוש בכרטיס אשראי פחות נפוץ ביחס לישראל, ולכן יש עסקים רבים שבהם לא תוכלו לשלם בכרטיס אשראי, בעיקר אם מדובר במסעדות קטנות, חנויות קטנות ועוד. לכן מומלץ לוודא לפני הרכישה שמקבלים כרטיס אשראי או שיש לכם סכום מספיק במזומן. עם זאת, עסקים רבים באלבניה כן מקבלים כרטיסי אשראי כמו סופרמרקטים, חנויות גדולות, מסעדות גדולות ועוד.

חשוב לזכור: (1) באלבניה עבור רוב הרכישות באשראי נדרש הקוד הסודי. ודאו שאתם זוכרים את הקוד הסודי. (2) חלק מחברות האשראי בישראל חוסמות את הכרטיס לשימוש בחו"ל ועליכם לפתוח אותו אקטיבית לפני הנסיעה. ודאו מול חברת האשראי שפתחתם את הכרטיס לשימוש באלבניה.

האם ניתן למשוך מטבע מקומי מהכספומט באלבניה?

ניתן למשוך לק אלבני מכל כספומט באלבניה באמצעות כרטיס ישראלי, אך שימו לב: ראשית, העמלה שתשלמו על המשיכה היא גבוהה מאוד. שנית, חלק מחברות האשראי הישראליות סוגרות את הכרטיסים למשיכה בחו"ל, ויש לפתוח אקטיבית את האפשרות למשיכה. עדיף לוודא זאת עם חברת האשראי לפני הנסיעה.

לסיכום, מהי הדרך הטובה ביותר להתנהל מבחינת מטבעות ותשלומים, כתיירים ישראלים באלבניה?

כיוון שעמלות המשיכה בכספומטים הן יחסית גבוהות, וכיוון שלא בכל העסקים מקבלים כרטיס אשראי, ההמלצה היא להתנהל במזומן ובמטבע לק (לא יורו). כדי להשיג יורו, הדרך הזולה ביותר היא לקנות אותו בצ'יינג' בישראל (לפני הנסיעה, לא בשדה התעופה), ולאחר מכן להמיר את היורו ללק באחד הצ'יינג'ים הרבים באלבניה.

לסיכום, הדרך המומלצת היא לרכוש יורו בצ'יינג' בישראל, לאחר מכן להמיר את היורו ללק אלבני בצ'יינג' באלבניה, ולהתנהל באופן שוטף בלק ובמזומן. ניתן לשלב גם רכישות באשראי אם הסכומים גדולים, ועל הלינה ניתן לשלם ישירות ביורו ואין צורך להמיר ללק. טיול נעים!

 

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Get started with your account

to save your favourite homes and more

Sign up with email

Get started with your account

to save your favourite homes and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy
Powered by Estatik